Jaký byl WP Weekend #1?

Napsal: Tomáš Kocifaj Datum: 03.06.2016

Máme rádi WordPress, využíváme ho při tvorbě webových stránek. Moc nám ulehčuje práci a jsme rádi, že je pro nás i naše klienty zdarma. V poslední době se také velmi aktivně věnujeme komunitě kolem WordPressu. Proto jsme se letos rozhodli, pokusit se uspořádat první víkendovou akci pro všechny, kteří na WordPressu něco technicky vytvářejí. Jednalo se tedy hlavně o akci zaměřenou na WordPress programátory.

Na akci jako takovou byly pozitivní ohlasy a je velmi pravděpodobné, že ji příští rok uspořádáme znovu – kdo neví o co jde přesně, jedná se o WPWeekend. Na akci jsme se snažili pozvat přední odborníky a leadry české i slovenské komunity. Zkrátka všechny, kteří mají s WordPress co společného nebo ty, kteří mají nám WordPress vývojářům co poradit nebo nabídnout z pozice jiných technologií.

Co jsme si tedy odnesli hlavně my?

Zaznělo spoustu přednášek – některé zaměřené hlavně na prostředí WordPressu, některé na jeho výkon a optimalizaci z hlediska rychlosti jiné zase například na automatické odesílání dat z testovací verze na produkci (deploy).

Úvod do WPFrameworku – Tomáš Kocifaj

Byl jsem jeden z organizátorů a také jeden z přednášejících. Měl jsem krátký a rychlý úvod do projektu pod hlavičkou KTStudioWPFramework.cz. V rychlosti jsem ukázal, co se v projektu povedlo, co ne, kam ho chceme jako team posouvat a čím můžeme oslovit případné programátory, aby na WordPressu začali stavět zajímavé projekty stejně jako my.

Co tedy ve zkratce?

  • Framework se aktuálně hodně ustálil včetně sady komponentů.
  • Bude snaha ho přeložit do AJ a dostat na ORG doménu.
  • Celý FW se rozvede do balíčků a jednotlivých komponent.
  • Bude možné využít composer pro instalaci balíků.
  • Vzniknou další komponenty + se možná použijí některé z jiných komponent.

Také se nám nabídl Petr Pojer a Jarda Fišer, že nám s dalším rozvojem pomůžou a přidají se do našeho malého teamu. Děkujeme!

WooCommerce – změny funkčnosti a ovlivňování dat – Vláďa Musílek

Vláďa je v rámci české komunity známý hlavně tím, že vytváří produkty pro e-shop řešení nad WooCommerce. Krom jeho pluginů se od něj dočkáte také spoustu pěkných článků a tipů na jeho blogu Musilda.cz. Vláďa si připravil neuvěřitelně technickou přednášku nad tím, jak je možné ve WooCommerce snadno modifikovat snad každou hodnotu a věc v rámci plugin. Nedá se snad ani popsat, co všechno jsme si odnesli – byla to nálož o tom, jak je WooCommerce silná a proč.

Profilování WordPress webu – Vláďa Smitka

Vláďa často přednáší o bezpečnosti nebo výkonu webových aplikací. Na akci mluvil o výkonu, a jeho jednou z činností (věřím že i trochu zábava a posedlost) je provádění „auditů“ webových stránek z hlediska výkonu a rychlosti. Převážně pak hlavně na straně serveru – jeho technologií, nastavení, atd. Nakonec ale dokáže velmi dobře zhodnotit WordPress z pozice kódu. Na to používá externí aplikaci, který se jmenuje BlackFire.io. Ta dokáže profilovat kód, zjistit pomalá místa nebo odhalit opakující se funkce, které běh stránek zdržují. Udělali jsme si také živou ukázku toho, jak celé profilování takového webu probíhá a jaké data / výstupy můžeme pomocí tohoto nástroje získat.

Jaké důležité body si zapamatovat?

  • Za pomalý web může většinou server a je potřeba začít s optimalizací tam.
  • BlackFire umí profilovat web jako celek a odhalit pomalá místa.
  • Lze měřit různé metriky od potřeby ramek, času, databázových dotazů, atd.
  • V BlackFire se chystá update, pomocí kterého bude možné detekovat Hooky a Filtry v rámci WordPressu (to bude pecka).

WordPress v kontajneroch a ako použiť Vagrant a Docker – Jáno Bočínec

Jano k nám přijel z Brna a je ze slovenské svobodné firmy Webikon. Tam s kolegy vytváří velké projekty běžící právě na WordPressu. Jano nám přijel ukázat, jak může být Vagrant a Docker užitečný nástroj právě i pro vývojáře WordPress. Ukázal nám, jak snadná je jeho instalace, jak díky jeho použití může vzniknout stabilní prostředí pro vývoj, které se dá snadno vytvořit znovu pro projekt jiný nebo například pro testování projektu na  při přechodu na vyšší verze. Rozhodně stojí za velkou úvahu, začít tento nebo obdobný nástroj používat.

WP REST API + React JS + TypeScript – Borek Bernard

Borka není asi potřeba představovat – jeden z hlavních autorů českého ambiciózního start-upu VersionPress. Borek přijel a povídal nám hodně o tom, co se dá (a co se bude dát) dělat s nastupujícím REST API v rámci WordPress. Hodně se mluví o React JS nebo Angular. Borek ukázal základní rozdíly, proč si pro vývoj admin prostředí vybrali právě React JS. Ukázali jsme si také trochu „lifecoding“ nad TypeScript, který Borek hodně chválil a vysvětloval, jak dlouhou cestu ušel od svých původních postupů až k opravdu „použitelnému“ jazyku pro vývoj.

Co jsme si odnesli?

  • React JS a Angular jsou podobné nástroje.
  • React JS je bez omezení, bez nastavených principů a je na vás, jak co využijete.
  • Angular JS má již danou cestu, kterou musíte využit. Pokud chcete něco jinak, je to náročné. Pro běžné aplikace ale jednodušší než React JS.
  • TypeScript se stane časem asi mocný nástroj a musíme na něj přestat koukat přes prsty.
  • V rámci REST API pro WP je trochu boj se zavedením do Jádra. Budoucnost je nejistá. Plugin však určitě zůstane.

Automatizace WP pomocí Ansible (deployment) – Michal Haták

Michal s WordPressem vůbec nepracuje. Požádali jsme ale, zda by nám ale přednášku tohoto typu nepřipravil a povedla se na výbornou. Ukázal nám, jak snadno a jednoduše lze pomocí Ansible provádět automatické nahrávání dat z počítače na server. Viděli jsme živou ukázku, části kódu i to, jak celé prostředí pracuje. Za nás výborný nástroje a aktuálně podobné prostředí chystáme. Naštěstí je také všechno spojeno s příslušným repositářem, takže se vám nestane, že byste si snad něco přepsali – ale to už je věřím u všech trochu historie.

Workshopy

Následně proběhly dva Workshopy – jeden s Martinem Hlaváčem na využívání WP Framework a ukázal, jako pomocí něj vytvářet efektivně, kvalitně a čistě WordPress šablony. Druhou skupinku lidí měl na starosti Adam Laita, který ukázal svůj pohled z pozice kodéra. Ukázal také svou obecně připravenou šablonu, na které své webové stránky nad WordPress vytváří.

Závěrem

Akce se dle našeho názoru moc povedla – objevili jsme také některé neduhy, které bychom chtěli pro příští rok změnit, až budeme akce opakovat. Chtěl bych ještě jednou poděkovat sponzorům, kteří akci podpořili a to:

Bez jejich finanční podpory by se akce nedala vůbec realizovat. Proto za celý team KTStudio děkujeme. Přednášky a další informace naleznete také na FB Eventu.

Další příspěvky

Král je mrtev, ať žije král!

Napsal: Tomáš Kocifaj Datum: 24.02.2017

Možná s tím králem jsem to trochu přehnal, ale dneškem bychom rádi oficiálně oznámaili, že brand KTStudio.cz, který jsme společně budovali přechází pod nově založenou firmu Brilo Team s.r.o. Rozsah našich služeb se nijak nemění – spíše naopak – rozšiřuje. Z důvodu neustálého zlepšování našich služeb a nároků rozsáhlejších projektů, jsme se rozhodli spojit dovednosti s…

WP Framework 1.10

Napsal: Tomáš Kocifaj Datum: 20.01.2017

Připravili jsme novou verzi WP Frameworku 1.10, více v novince na webu projektu www.wpframework.cz nebo rovnou ke stažení na Githubu.

WordCamp Praha 2017

Napsal: Tomáš Kocifaj Datum: 11.01.2017

Přijďte se podívat 18.2. na konferenci WordCamp Praha 2017, kterou bude hostit VŠE. Zařadíte se tak mezi dalších 350 odborníků a fanoušků WordPressu. Konference je totiž určená pro všechny fanoušky redakčního systému WordPress. Svou přednášku si najdou jak začátečníci, kteří se naučí svůj systém lépe udržovat, tak i pokročilí uživatelé, jimž přednášející ukáží, jak ze…

WP Framework 1.9

Napsal: Tomáš Kocifaj Datum: 13.09.2016

Připravili jsme novou verzi  WP Frameworku 1.9, více v novince na webu projektu nebo rovnou ke stažení na Githubu

Tyto stránky využívají Cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním Cookies.Zjistit víceOK, rozumím